CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Proč je tak těžké zhubnout a udržet váhu?

4. 6. 2021 7:35:00

Víme, že je těžké zhubnout, a ještě těžší je dlouhodobě váhu udržet. Vědci zjistili, že 80 % lidí do dvou let znovu nabere zhruba dvě třetiny váhy, kterou se jim podařilo během redukční diety snížit. Nebylo ani žádným překvapením, že lidé sice ztratili tuk, ale v daleko vyšší míře odbourali svalovou hmotu.
Při hledání vysvětlení opětovného přibírání na váze vědci také zjistili, že 6 let po dietě se u těchto osob zásadně změnil jejich bazální metabolismus. Ten byl nejméně o 400 kalorií nižší než před zahájením diety. Vědci určitý pokles očekávali, neboť snížení bazálního metabolismu je známým efektem hubnutí, ale že nízký bazální metabolismus přetrvává tak dlouho a v tak velké míře, nebylo známo.

Vědci došli k závěru, že hlavním z faktorů ovlivňujících metabolismus je úbytek svalů, protože svaly plní důležitou metabolickou funkci a spalují sedmkrát více kalorií než tuk. Organismus tím potřebuje méně kalorií pro udržení váhy než před zahájením diety.

Navíc metabolismus narušený jo-jo dietou má negativní vliv na hormonální nerovnováhu způsobující zvýšenou chuť k jídlu a návrat původních stravovacích návyků. Ukazuje se tedy, že i přechodná ztráta svalstva během diety je nevýhodná, protože při opětovném zvýšení váhy dochází k vyššímu nárůstu tuku než svalstva.
 
V čem je problém?

Populární diety jsou posedlé kaloriemi a primárně orientované na změnu celkové tělesné hmotnosti místo změny složení těla. Zaměření na skladbu těla je ale zásadní, neboť zachování svalové hmoty a stabilního metabolismu je pro úspěšnou redukci váhy a její dlouhodobé udržení nevyhnutelné.

Abychom si udrželi svalovou tkáň, dietní plány doporučují konzumaci dostatečného množství proteinů (bílkovin). A právě zde je problém. Lidé sice konzumují proteiny za účelem hubnutí, ty však nemají pro člověka optimální nutriční relevanci, ale vedou převážně k tvorbě glukózy místo k výstavbě svalů. To znamená, že většina proteinů opouští tělo, aniž by byly absorbovány do tkání.

Proto jednoduchá dietní doporučení jako „jezte hodně proteinů", „omezte kalorický příjem" a „intenzivně sportujte" nevedou k vyšší tvorbě svalové tkáně ani efektivnímu spalování tukových zásob.

Tuková tkáň představuje zamraženou energii v ledničce, kterou musíme pozvolna rozmrazit. To je možné jen za nižšího kalorického příjmu. Ale protože svalová tkáň reaguje na kalorický deficit rychleji než tuková, dojde k nepřiměřeně vyššímu odbourání svalů než tuku a tím ke snížení bazálního metabolismu a prohloubení nerovnováhy ve skladbě těla.

Navíc od 40. roku věku dochází obecně ke zpomalení metabolismu a k postupné ztrátě svalové tkáně. To znamená, že aniž bychom změnili naše stravovací návyky, dochází k pozvolné změně složení našeho těla. Pokud tedy chceme udržet naši váhu, nestačí jen zachovat svalovou tkáň, ale začít v mladých letech budovat 1 % nové tkáně ročně navíc. To ale není jednoduché, proto je hubnutí se stoupajícím věkem pro většinu z nás o to obtížnější.

Jak tedy zhubnout a zachovat svalovou tkáň?

Na základě těchto poznatků byl sestaven účinný a lékařsky ověřený dietní plán, který se opírá o nový výzkum v oblasti dusíkové bilance. Plán je postaven na 4 pilířích:

1. přísunu Vitappeal Amino® – proteinu s nejvyšším anabolickým efektem
2. stabilním metabolismu
3. nutričně hodnotné stravě
4. přiměřeném pohybu

Vitappeal Amino® je kompletní protein, tj. slouží jako jediná a úplná náhrada běžných proteinů k udržení dusíkové rovnováhy v těle. Tím je možné přijímat i vyšší – pro obnovu svalové tkáně potřebné množství proteinů bez kalorií i toxických dusičnanů – a současně kompenzovat svalový katabolismus při sníženém energetickém příjmu.

Na rozdíl od jiných dietních plánů je tak snadné bezpečně konzumovat potřebné množství proteinů (2–3 g/kg) pro udržení svalové tkáně a zároveň redukovat tuk.

Energetický příjem je nutné individuálně regulovat v závislosti na výchozí situaci každé osoby. Tím je možné předejít hladovění a stresovému stavu, neboť redukce váhy provokuje přirozený reflex opětovného přibírání na váze.

Stabilizovaný metabolismus a přísun aminokyselin s maximálním anabolickým účinkem se projeví i v redukci falešných signálů hladu, hormonální rovnováhou, pevnou pokožkou, navýšenou energií a dobrou náladou. Tento efekt má motivační vliv i na jídelníček, který by měl být především orientován na nutričně hodnotné potraviny s vysokým obsahem živin.

Mimořádně prospěšný je Vitappeal Amino® při zapojení do přerušovaného půstu, při kterém je katabolismus (doba bez příjmu potravy a ztráta svalstva) eliminován anabolickým stavem (syntéza svalů) v důsledku příjmu Vitappeal Amino®.

Kromě toho redukce váhy a její udržení vyžaduje dostatečný přísun všech ostatních živin, jako jsou minerály, vitamíny (například magnesium, draslík, B vitamíny, vitamín C), které je při nedostatku vhodné doplnit i ve formě potravinových doplňků.

V neposlední řadě patří k udržení váhy přiměřený pohyb. Stěžejní je však jídelníček, protože sport má pouze 15–20% vliv na redukci váhy, rozhodujících 80 % má strava.

Úspěšnou přestavbu složení těla je nejlépe zjistit změřením rozměrů těla krejčovským metrem, neboť svaly mají větší váhu než tuk, ale menší objem. Proto pouhá kontrola celkové hmotnosti je zavádějící a často i demotivující.

Vitappeal nabízí bezpečný a ověřený dietní plán, při němž je možné udržet optimální váhu i metabolismus dlouhodobě a zároveň konzumovat normální množství kalorií bez jejich celoživotního počítání.

Výhody užívání Vitappeal Amino® při hubnutí:

• Eliminuje jo-jo efekt a vznik tukové tkáně
• Předchází ztrátě svalů
• Pomáhá udržet stabilní metabolismus
• Podporuje hormonální rovnováhu
• Navýšená energie a výkonnost
• Dlouhodobé udržení váhy, životního stylu bez hladovění
• Redukuje tvorbu povislé kůže při hubnutí


Zpět...
Vitappeal Amino® můžete dostat v lékarně NEXT, Nádražní 762/32, Praha 5. Metro B - Smíchovské nádr., Tram: 4,5,12,20. Tel.: 702243770, Po-Pá 8-18hod., So 8-14hod.. Dalším prodejcem je World Vegan s.r.o., Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, Tel.: 720957959, Po-Pá 9:00-21:00hod., So a Ne 10:00-20:00hod..
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.