CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Vitappeal Amino® má výjimečnou nutriční kvalitu

20. 4. 2021 14:05:00

Vitappeal Amino® je nutričně nejefektivnější zdroj proteinu, jehož lze v moderní výživě dosáhnout. Ze všech proteinů a proteinových doplňků má nejvyšší anabolické využití - 99%!

K tomu, abychom mohli hodnotit kvalitu proteinu, respektive aminokyselin, musíme vědět, co vlastně organismus s aminokyselinami udělá, protože ne všechny aminokyseliny může využít stejným způsobem.

V této souvislosti hraje významnou roli zjištění, že aminokyseliny mají dvě odlišné cesty použití:

*Anabolické použití: Anabolismus znamená „budování". Je to biologický proces používání aminokyselin k tvorbě potřebných proteinových struktur, jako jsou svaly, tkáně, hormony, neurotransmitery, enzymy, vlasy, protilátky atd. Anabolické použití aminokyselin je vysoce regulovaný proces a možný jen tedy, pokud jsou k dispozici všechny esenciální aminokyseliny ve specifických přesných poměrech současně.

*Katabolické použití: Katabolismus znamená „rozklad". Je to odpadní proces, při němž dochází k odbourávání nepotřebných aminokyselin, které nemohou být kombinovány s ostatními aminokyselinami. Ty musí být degradovány na metabolické produkty – odpadní dusík (močovinu) a glukózu, protože nepoužitelné aminokyseliny se v těle – na rozdíl od sacharidů nebo tuků – neukládají a jsou organismem považovány za zbytečné.

Jako klíčové hodnocení kvality aminokyselin používají vědci metodu využitelnosti aminokyselin (VAK). Ta vyjadřuje poměr mezi aminokyselinami využitými anabolickou a katabolickou cestou, tj. množstvím metabolického odpadu (močovinou).

Zde platí, že čím vyšší je využití anabolickou cestou, tím vyšší je nutriční hodnota aminokyselin, respektive proteinů pro náš organismus, a o to nižší je metabolický odpad.

V této souvislosti vědci zjistili, že z běžných proteinů má nejvyšší využití mateřské mléko, a to 49 %. Je to pochopitelné, protože děti potřebují pro svůj vývoj kvalitní protein. Celé vajíčko je využito na 48 %, zatímco samotný bílek pouze na 17 %. Je to proto, že jen žloutky obsahují nezbytnou esenciální aminokyselinu methionin. Spirulina, kterou často konzumují vegetariáni, obsahuje pouze 6 % využitelných aminokyselin, a tudíž je z hlediska požadavků pro celkovou regeneraci organismu zcela nevyhovující.

Zde nabízí Vitappeal Amino® nutričně nejefektivnější řešení s 99% využitím, což znamená, že de-facto všechny aminokyseliny procházejí anabolickou cestou – podporují růst nových buněk a optimální zdraví.
 
 
Srovnání kvality různých zdrojů proteinů
 

Tabulka ilustruje tzv. využitelnost aminokyselin - VAK v % pro anabolické použití.
Maximální možné využití je 100%:Využitelnost proteinu
 
 

Uvedený příklad dokumentuje, že Vitappeal Amino® je 6× účinnější než syrovátkový, kaseinový nebo sojový protein, a 3x účinnější než proteiny získané z masa, ryb nebo vajíček.

To znamená, chcete-li získat 10g proteinu pro tvorbu tělních bílkovin, musíte konzumovat 60g* syrovátky nebo sóji ve srovnání s 10g Vitappeal Amino. Zároveň je zatížení organismu toxickými metabolity 480× vyšší.

* za předpokladu, že syrovátkový protein zcela absorbujeme a strávíme

  
 
Jaký je rozdíl mezi využitelností aminokyselin VAK a biologickou dostupností?

Bylo vysvětleno, že VAK udává podíl (%) esenciálních aminokyselin, které byly využity na tvorbu vlastních proteinů. To znamená, že tyto aminokyseliny musely být předem absorbovány, stráveny a následně využity anabolickou cestou. Vitappeal Amino® je 100% absorbován, 100% stráven a z 99 % využit.

Bohužel se v běžné praxi udává kvalita proteinů dle jejich biologické dostupnosti neboli stravitelnosti, ne však dle nutričního využití k udržení funkčnosti těla. Dostupnost vyjadřuje pouze to, jaké procento jedné bílkoviny je absorbováno a jaká část je vyloučena stolicí, ne však skutečně využita pro tvorbu vlastních proteinů.

Pro ilustraci – biologická dostupnost syrovátkového proteinu je 98 %. To znamená, že 98 % organismus absorbuje a 2 % vyloučí stolicí.

Za předpokladu, že je naše tělo schopné požitý syrovátkový protein zcela strávit, je z těchto 98 % dostupných aminokyselin pouze 17 % využito k tvorbě vlastních proteinů, 83 % přemění játra a ledviny na odpadní močovinu a glukózu. Lidé ale nesprávně věří, že právě těchto 98 % je využito anabolicky např. na tvorbu svalů, imunitu, hormonů nebo zpevnění těla. Ve skutečnosti je ale použito pouhých 16,7% (98x17).


Zpět...
Vitappeal Amino® můžete dostat v lékarně NEXT, Nádražní 762/32, Praha 5. Metro B - Smíchovské nádr., Tram: 4,5,12,20. Tel.: 702243770, Po-Pá 8-18hod., So 8-14hod.. Dalším prodejcem je World Vegan s.r.o., Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, Tel.: 720957959, Po-Pá 9:00-21:00hod., So a Ne 10:00-20:00hod..
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.