Většina lidí mluví o významu vitamínu D, C a minerálů pro udržení zdravé imunity. Avšak jedna živina, která je klíčová pro fungování imunitního systému a o níž se zřídka mluví, jsou proteiny, respektive esenciální aminokyseliny. Na jejich přísunu totiž závisí schopnost imunitního systému rychle tvořit nové imunitní buňky a jiné – pro imunitu důležité – proteiny. Tato anabolická aktivita je velmi náročná a vyžaduje v prvé řadě vysoký přísun esenciálních aminokyselin.
Pro ilustraci – některé imunitní buňky mají životnost jen několik hodin a při imunitní zátěži se mohou až dvakrát denně obnovit. Proto musí být tělesné zásoby proteinů a jejich denní přísun v rovnováze s aminokyselinami, které jsou současně spotřebovávány na produkci imunitních buněk a dalších proteinů.
Odlišné priority použití esenciálních aminokyselin v těle
Organismus má odlišné priority pro použití esenciálních aminokyselin v těle. To znamená, že aminokyseliny použije přednostně na ty biologické procesy, které jsou momentálně neodkladné. Obrana organismu proti infekci patří k úlohám s nejvyšší prioritou, tedy vyšší než například tvorba nových vlasových folikulů.
Když je aminokyselin ve výživě nedostatek, organismus je nucen použít své zásoby, a to především svalovou hmotu. Tyto proteinové zdroje jsou omezené a tělo je eficientně redistribuuje a použije pouze na biologické procesy klíčově důležité pro náš život. A to je právě obnova imunitních buněk.
Neesenciální procesy, jako je růst vlasů, se pak zpomalí nebo zcela pozastaví. Navíc při velkém nedostatku aminokyselin může dojít i k omezení esenciálních biologických funkcí a tím k pomalé produkci antigenů, snížené syntéze proteinů a urychlenému stárnutí.
Vzhledem k významu svalové tkáně pro náš celkový metabolismus má jakýkoliv úbytek svalů nepříznivý vliv na naši imunitu, přičemž nedostatek aminokyselin může vést i k úbytku dýchacích svalů.
Proto je pro zachování funkčního imunitního systému v každém věku, obzvláště ale v situacích vyšší imunitní zátěže, rozhodující nejen dostatečná „zásoba" naší svalové hmoty, ale i adekvátní denní přísun kvalitních proteinů jak ve formě konzumace běžných proteinů, tak i proteinových doplňků. Tato skutečnost objasňuje, proč nám často nepomáhá samotné užívání vitamínů a minerálů. Ty totiž nepracují izolovaně a při absenci esenciálních aminokyselin ztrácejí svou plnou účinnost.