CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Proč jsou proteiny nezbytné pro silnou imunitu?

10. 3. 2021 13:14:00

Silná imunita potřebuje živiny tak jako každá živá buňka, aby mohla vykonávat své základní funkce. Pokud se živiny nedodají, buňka nemůže tuto úlohu vykonat. To stejné platí pro náš imunitní systém, který se denně obnovuje a produkuje komplexní organické látky.
Většina lidí mluví o významu vitamínu D, C a minerálů pro udržení zdravé imunity. Avšak jedna živina, která je klíčová pro fungování imunitního systému a o níž se zřídka mluví, jsou proteiny, respektive esenciální aminokyseliny. Na jejich přísunu totiž závisí schopnost imunitního systému rychle tvořit nové imunitní buňky a jiné – pro imunitu důležité – proteiny. Tato anabolická aktivita je velmi náročná a vyžaduje v prvé řadě vysoký přísun esenciálních aminokyselin.
 
Pro ilustraci – některé imunitní buňky mají životnost jen několik hodin a při imunitní zátěži se mohou až dvakrát denně obnovit. Proto musí být tělesné zásoby proteinů a jejich denní přísun v rovnováze s aminokyselinami, které jsou současně spotřebovávány na produkci imunitních buněk a dalších proteinů.
 
Odlišné priority použití esenciálních aminokyselin v těle
 
Organismus má odlišné priority pro použití esenciálních aminokyselin v těle. To znamená, že aminokyseliny použije přednostně na ty biologické procesy, které jsou momentálně neodkladné. Obrana organismu proti infekci patří k úlohám s nejvyšší prioritou, tedy vyšší než například tvorba nových vlasových folikulů.
 
Když je aminokyselin ve výživě nedostatek, organismus je nucen použít své zásoby, a to především svalovou hmotu. Tyto proteinové zdroje jsou omezené a tělo je eficientně redistribuuje a použije pouze na biologické procesy klíčově důležité pro náš život. A to je právě obnova imunitních buněk.
 
Neesenciální procesy, jako je růst vlasů, se pak zpomalí nebo zcela pozastaví. Navíc při velkém nedostatku aminokyselin může dojít i k omezení esenciálních biologických funkcí a tím k pomalé produkci antigenů, snížené syntéze proteinů a urychlenému stárnutí.
 
Vzhledem k významu svalové tkáně pro náš celkový metabolismus má jakýkoliv úbytek svalů nepříznivý vliv na naši imunitu, přičemž nedostatek aminokyselin může vést i k úbytku dýchacích svalů.
 
Proto je pro zachování funkčního imunitního systému v každém věku, obzvláště ale v situacích vyšší imunitní zátěže, rozhodující nejen dostatečná „zásoba" naší svalové hmoty, ale i adekvátní denní přísun kvalitních proteinů jak ve formě konzumace běžných proteinů, tak i proteinových doplňků. Tato skutečnost objasňuje, proč nám často nepomáhá samotné užívání vitamínů a minerálů. Ty totiž nepracují izolovaně a při absenci esenciálních aminokyselin ztrácejí svou plnou účinnost.
Zpět...
Vitappeal Amino® můžete dostat v lékarně NEXT, Nádražní 762/32, Praha 5. Metro B - Smíchovské nádr., Tram: 4,5,12,20. Tel.: 702243770, Po-Pá 8-18hod., So 8-14hod.. Dalším prodejcem je World Vegan s.r.o., Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, Tel.: 720957959, Po-Pá 9:00-21:00hod., So a Ne 10:00-20:00hod..
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.