CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Užíváte kolagen a stále vám chybí?

11. 6. 2021 0:03:00

Patříte k osobám, které užívají doplňky kolagenu a věří, že se žraločí chrupavky přemění ve Váš vlastní kolagen?
Tyto myšlenky jsou podporovány studiemi, které ukazují, že kolagenové doplňky mohou pomoci s bolestmi kloubů nebo ke zlepšení pružnosti kůže a zdraví vlasů.
Je ale skutečně pravda, že kolagen zkonzumovaný se rovná kolagenu vyprodukovanému organismem?
Nebo je to případ korelace, ze které se nedá soudit, že jedna z veličin je příčinou a druhá následkem? Neboť samotná korelace nedovoluje rozhodnout, protože korelace neimplikuje kauzalitu. K této logické chybě velmi často dochází při vyhodnocování statistických výsledků, a proto se podívejme hlouběji na to, co se stane, když užíváte kolagenový doplněk.

Tělo nemůže absorbovat kolagen v celé formě.

Protože tělo není schopné absorbovat kolagen v celé formě, musí ho nejprve trávením za pomoci enzymů rozštěpit na aminokyseliny. Tyto aminokyseliny se vstřebávají střevem a následně vstupují do krevního oběhu. Při konzumaci hydrolyzovaného kolagenu nebo tekutého probíhá tento proces rychleji.
 
Vedle kolagenu, tělo nepřetržitě produkuje velké množství jiných druhů bílkovin (proteinu), jako jsou enzymy, hormony, svalová vlákna, vlasy, imunní látky, detoxikační proteiny, které jsou elementární pro život.
 
Při těchto složitých biochemických cestách se přeměňují různé aminokyseliny dle momentální potřeby organismu. Při nadbytku jedné aminokyseliny ji tělo převede na jinou aminokyselinu, kterou potřebuje.
 
Proto není možné předem určit, kde budou aminokyseliny v těle použity - nebo dokonce, pokud budou vůbec použity k produkci kolagenu. Aminokyseliny získané konzumací kolagenu mohou být stejně dobře použity pro syntézu dalších proteinů například dýchacích svalů.
 
To, že čtete článek, který říká, že kolagen je důležitý, neznamená, že je to nejvyšší priorita vašeho těla. To, co se vaše tělo rozhodne postavit, je věcí vašich vlastních požadavků a nedostatků. Takže pokud potřebujeme protein pro hojení ran, bude to priorita číslo jedna z hlediska toho, kde bude tělo alokovat aminokyseliny a vytvářet protein.
 
Pro tyto zásadní transformace organismus potřebuje 8 esenciálních aminokyselin, které musíme získat z naší stravy nebo doplňků, neboť je tělo neumí vytvořit. Proto jsou esenciální aminokyseliny jediným zdrojem, který je nezbytný ke skutečnému naplnění všech životních potřeb v našem těle.
 
Kolagen je však většinou vyroben pouze ze dvou neesenciálních aminokyselin glycinu a hydroxyprolinu, přičemž třetí aminokyselina se liší v závislosti na typu kolagenu.
 
Ty se proto nejdříve transformují na potřebné aminokyseliny a následně spolu se všemi ostatními aminokyselinami použijí podle specifických biologických potřeb a základních poměrů.
 
To znamená, že se nejedná o poměr 1:1 kolagenu požitého k vyprodukovanému.
 
Výsledek je daleko horší. Při přeměně na vlastní kolagen vaše tělo použije pouze 17 % kolagenového doplňku. 83 % aminokyselin je pro tvorbu ztraceno a následně metabolizováno na energii (glukózu) a močovinu.
 
V peněžním vyjádření to znamená, že za každých 100 CZK, které utratíte za kolagen, použijete pouze 17 CZK na tvorbu jiného proteinu, ale ne nutně na tvorbu kolagenu.
 
Jak tedy vysvětlit, že vědecké studie prokazují zlepšení po konzumaci kolagenu?
 
Bohužel v těchto studiích nebyla žádná kontrola celkové spotřeby proteinu v potravě ani hodnocení celkového nedostatku proteinů. A nebylo provedeno srovnání s použitím jiného zdroje potravy, jako jsou ryby nebo vejce nebo esenciální aminokyseliny.
 
Je též zajímavé, že některé kolagenové doplňky, které jsou marketované jako nejúčinnější, jsou obohaceny o esenciální aminokyseliny, anebo se mají konzumovat spolu s jinými proteiny například mlékem, polévkou. To je zřejmý důkaz, že konzumace samotného kolagenu nevede k jeho vyšší produkci.
 
Pokud se rozhodnete navýšit příjem kolagenu pomocí konzumace kolagenových doplňků, je třeba mít na paměti i zdroj kolagenu.
 
Kolagen vytváří v těle kolagenová vlákna, která se nasáknou vodou jako houba. Problém je však v tom, že tato houba také zachycuje toxiny, těžké kovy, pesticidy, parabeny a další kontaminanty.
 
Vzhledem k tomu, že kolagen je převážně vyroben z nepoužitelných částí ryb, kuřat, prasat a krav, kvalita kolagenu závisí na krmivu a prostředí, ve kterém byla zvířata chována. Proto mohou mít zvířecí části toxiny i těžké kovy, které jsou následně obsaženy v kolagenových produktech a hromaděny i v lidském těle.
 
Odkud tedy získat nejlepší kolagen?
 
Je zřejmé, že jíst více kolagenu není nejúčinnějším způsobem jak zvýšit jeho vlastní produkci - stejně tak jako konzumací vepřového mozku nebudete chytřejší. Vaše tělo je mnohem složitější než tato jednoduchá formule „kolagen zkonzumovat = kolagen produkovat".
 
Daleko lepší a efektivnější řešení jsou esenciální aminokyseliny. Ty jsou základem tvorby všech tělních proteinů, tedy nejenom 28 typů kolagenu, svalových tkání, ale i enzymů, hormonů, imunoglobulinů a tím podstatou celkového zdraví.
 
Navíc osvědčená formule, jako je Vitappeal Amino®, je zcela využita anabolickým metabolismem. To znamená, že za každých vydaných 100 CZK je 99 CZK použito na tvorbu zdravějšího, pevnějšího a estetického těla.

Zpět...
Vitappeal Amino® můžete dostat v lékarně NEXT, Nádražní 762/32, Praha 5. Metro B - Smíchovské nádr., Tram: 4,5,12,20. Tel.: 702243770, Po-Pá 8-18hod., So 8-14hod.. Dalším prodejcem je World Vegan s.r.o., Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, Tel.: 720957959, Po-Pá 9:00-21:00hod., So a Ne 10:00-20:00hod..
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.