CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Je trávení syrovátky lepší?

25. 5. 2021 6:48:00

Pro naše zdraví je důležité udržovat přísun proteinů v rovnováze. Tím vzniká otázka, za jakých podmínek je náš organizmus schopen strávit konzumované proteiny a využít je anabolickou cestou, tj. provést syntézu proteinů.
Z hlediska možností našeho organizmu víme, že je za optimálních podmínek schopen strávit omezené množství čistého proteinu denně. To je dané limitujícími faktory trávicí soustavy, jako jsou produkce trávicích enzymů a sekrece kyseliny chlorovodíkové, ale i individuální stravitelností jednotlivých druhů přijímaných proteinů.
 
Proto může mít zvýšený příjem nebo konzumace biologicky méně hodnotných proteinů za následek jejich neúplné trávení, tudíž jejich nerozložení až na úroveň čistých jednotlivých aminokyselin.
 
Nerozložené proteiny – volné peptidy – jsou pro tělo nepoužitelné látky, které mohou postupně začít organizmu vadit. Je to proto, že tělo na tvorbu nových funkčních proteinů využívá jen čisté chemické aminokyseliny, nikoli celé proteiny (peptidy). Ty si totiž i nadále ponechávají vlastnosti původního proteinu a jsou tělem považovány za antigenní.
 
Přítomnost nestrávených proteinů může vést k potravinovým alergiím, zatížení trávicího ústrojí, nedostatku aminokyselin, zánětlivým reakcím i jiným potížím.
 
 
Je stravitelnost syrovátky opravdu nejlepší?
 

Z hlediska neúplného trávení je obzvláště syrovátkový protein (whey) nevhodný. Ten má sice tu přednost, že jej organizmus dokáže vstřebávat natrávený, a to již na úrovni dlouhých peptidových řetězců čili nerozložený na aminokyseliny. Protein je tím sice dobře stravitelný, avšak při déle trvající konzumaci vyšších dávek může působit jako cizí protein a postupně vyvolat imunitní reakce v těle. Nevýhodou je, že tyto imunitní odezvy se většinou začnou projevovat až po poměrně dlouhé době, protože nestrávené syrovátkové proteiny obvykle bezprostřední reakci nevyvolávají.
 
V této souvislosti mohou být ohroženi zejména sportovci a osoby, tedy ti, kdo chtějí získat svaly a zhubnout. Za tímto účelem totiž zpravidla zvýší příjem proteinů ve formě syrovátkových koktejlů, přičemž je ale konzumují nevhodným způsobem. Pijí 100% Whey koktejly před tréninkem, během něj nebo po něm se záměrem, aby tělo protein ve velkém množství (často i 40 g v jedné dávce) rychle strávilo a využilo. Následkem špatné konzumace jsou již zmíněné imunitní reakce, trávicí potíže jako nadýmání, nevolnost, žaludeční křeče, ale i nevyváženost aminokyselin a ztráta svalů.
 
Problematické však je, že sportovci si nejsou narušeného trávicího systému vědomi a příznaky nesprávně spojují s intolerancí laktózy, i když vysoce kvalitní syrovátkový izolát laktózu již neobsahuje vůbec, nebo jen minimální množství.
 
Tím zůstává příčina symptomů dlouho neodhalená a neřešená, což má negativní vliv nejen na zdraví, ale i peněženku. Nevyužitý protein se tak použije pouze jako drahá náhrada energie (energetický obsah je nízký - 4kcal/g), která navíc zatíží organizmus toxickým odpadem.
 
 
Proč Vitappeal Amino® na rozdíl od hydrolyzovaných proteinů nemusí být tráven?
 

Vitappeal Amino® – na rozdíl od hydrolyzovaných (naštěpených) proteinů – se bez trávení přímo vstřebá během 30 minut do lymfatického systému. Může tak být bezpečně užíván ve vyšších dávkách bez jakékoliv zátěže trávicího systému, neboť čisté krystalické aminokyseliny jsou v biologické rovnováze odpovídající skutečné lidské potřebě. To znamená, že se předejde nevyváženosti esenciálních aminokyselin a tím i nedostatečné tvorbě proteinů v těle.
 
 
Trávení Vitappeal Amino® ve srovnání s hydrolyzovanými proteiny
 
Vitappeal Amino Hydrolyzovaný Whey
Trávení ne ano
Vstřebávání během 30ti minut ano 2 - 4 hodiny
Potřeba trávicích enzymů ne ano
Anabolické využití 99% 18%**
Stolice ne ano
Dusíkatý odpad ne (1%) ano - ca. 82%
 
** 82 % aminokyselin je pro tvorbu nových proteinů (proteosyntézu) nepoužitelných a musí být formou močoviny vyloučeny z těla.
Zpět...
Vitappeal Amino® můžete dostat v lékarně NEXT, Nádražní 762/32, Praha 5. Metro B - Smíchovské nádr., Tram: 4,5,12,20. Tel.: 702243770, Po-Pá 8-18hod., So 8-14hod.. Dalším prodejcem je World Vegan s.r.o., Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, Tel.: 720957959, Po-Pá 9:00-21:00hod., So a Ne 10:00-20:00hod..
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.