CZK / EUR
Pokud potřebujete poradit, nebo vyjednat množstevní slevu kontaktujte nás na info@vitappeal.cz...

Co mají proteiny společného s hormony a celkovým zdravím?

29. 5. 2021 16:14:00

Většina lidí je přesvědčena, že proteiny jsou důležité pouze pro výstavbu svalů a pro aktivní sportovce. Není nám ale známo, že proteiny, respektive jejich základní prvky aminokyseliny, jsou nenahraditelnou součástí každé naší buňky a tím klíčové pro náš život.


Proteiny je možné popsat dle jejich nejrůznějších funkcí

* Největší skupinu tvoří strukturní proteiny, které jsou základními komponenty pro stavbu celého těla. Formují kosti, klouby, svaly, šlachy, orgány a zároveň umožňují jejich pohyb. Keratin např. zase formuje strukturu pokožky, nehtů, vlasů, zubů.

* Skladovací a transportní proteiny skladují a transportují kyslík, minerály a vitamíny v těle. Například hemoglobin je vitální protein, který skladuje kyslík v červených krvinkách. Feritin skladuje železo a uvolní jej, když ho organismus potřebuje.

* Hormonální proteiny slouží jako chemický posel přenášející signály za účelem koordinace biolgických procesů mezi buňkami, tkáněmi a orgány. K transportu hormonů slouží nejčastěji krev. Některé hormony jsou složeny ze 100 % z aminokyselin jako například insulin a růstový hormon. Stereoidy a pohlavní hormony jsou vedle aminokyselin tvořeny esenciálními mastnými kyselinami.

* Enzymy jsou biologické katalyzátory nutné pro chemické reakce organismu. Například trávicí enzymy jsou potřebné pro trávení proteinů, a proto nedostatek trávicích enzymů souvisí s nedostatkem esenciálních aminokyselin.

* Imunoglobuliny jsou proteiny obranného a ochranného systému. Mají kritickou funkci jako protilátky, například nás chrání před viry a bakteriemi.


Z výše uvedeného vyplývá, že člověk není složen z celozrnného chleba, nýbrž z proteinů. Ty vykonávají široké spektrum životních funkcí a jsou jedinou makroživinou, která je schopná syntetizovat proteiny vlastního těla spolu s tuky, vodou a ostatními živinami.


Zpět...
VitAppeal s.r.o.
Čistovická 1729/60, Praha - Řepy, 163 00 Praha 6
IČ: 07392672, 300272 vedená u Městského soudu v Praze
+420 221 892 779
+420 601 165 675
info@vitappeal.cz
Všechna práva vyhrazena ©2019 VITAPPEAL s.r.o.